Anasayfa   Aileye Mektuplar   Oyuncak Seçimi

Oyuncak Seçimi

oyuncak_secimi

Gelişim basamakları boyunca çocuğun hareketlerine düzen getiren, zihinsel, bedensel, psiko-sosyal gelişimlerinde yardımcı olan, hayal gücünü ve yaratıcı yeteneklerini geliştiren tüm oyun malzemeleri oyuncak olarak tanımlanabilir. Oyuncaklar çocukların çeşitli renk, boyut ve şekilleri kavramalarına yardımcı olurlar. Gelişimin her dalını uyarması için oyuncaklar farklı yaş ve zihin düzeyindeki tüm çocuklar için gereklidir.

 •     Oyuncakların genel özellikleri:
  Okul öncesi çocuklar gerçekçi ayrıntıları ve işleyen parçaları olan oyuncakları tercih ederler. Taklit ve canlandırma oyunlarına ilgi artar ve beş yaşında canlandırma oyunlarına yönelik ilgi tepe noktasına ulaşır. Kukla oyunlarına ilgi de çok yüksektir. Genellikle planlı veya hedefe yönelik lego oyunları oynar. Küçük figürler ve arabalarla çeşitli canlandırma oyunlarına ilgi de tepe noktasına ulaşır. Çocukların çoğu küçük parçalar içeren oyuncaklarla oynayabilir. Ancak çocuk hala nesneleri ağzına götürme eğilimi gösteriyorsa küçük parçalar içermeyen, üzerine düşmeyecek şekilde sağlam olarak monte edilen ve iplerinin çocuğa zarar vermeyecek kadar kısa olmasına özen gösterilmelidir.
 • Bebeklere ve küçük çocuklara mümkünse metal veya sert plastik malzemelerden imal edilmiş oyuncaklar yerine herhangi bir şekilde kendilerine zarara vermeyecek malzemelerden yapılmış olanlarını almaya özen gösterin.
 • Pille çalışan oyuncaklarda ise içindeki kimyasalın dışına akmayacağı kaliteli pilleri kullanın ve özellikle oyuncağın pil koyma yerinin vidalı bir emniyetle kapatılmış olmasına dikkat edin. Ve sık, sık oyuncağı ve pilleri kontrol edin.
 • Oyuncakları sık, sık kontrol edin ve kırılmış ve parçalanmış olanları ayırın.
 • Son olarak ise oyuncakların muhafaza edildiği oyuncak kutunuz veya oyuncak dolabınızın güvenli ve doğru seçim olmasına özen gösterin. Çocuğunuzun üzerine düşebilecek modüller ( çocuğunuz oyuncak almak için oyuncak dolaplarının veya modüllerinin üzerine bile çıkabilir veya bu modüller eğer yüksekse çocuğunuzun üzerine düşebilir ) veya oyuncakların düzensiz ve seçilemeyecek kadar üst üste atılmış olabileceği oyuncak kutuları veya dolapları tercih etmeyin. Oyuncakların muhafazası için çocuğunuzun onları muntazam, düzenli ve kullanışlı bir şekilde seçip alabileceği ve çocuğunuz için güvenli olabilecek modüller veya eşyalar kullanın.

Oyuncaklar sert yapılı olmalı, keskin kenar veya köşeleri olmamalı, kolayca kırılmamalı ve parçalarına ayrıldığında keskin köşeler çıkmamalıdır. Bir yetişkin gözetiminde olmadığı sürece elektrikli parça içermemelidir.

Oyuncak alırken dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Oyuncakların mutlaka çocuğun yaşına uygun olarak seçilmesi gerekir. Böylece ilk deneyimleri ve becerilerini kolayca ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmiş olurlar.
 • Oyuncak alırken mutlaka üretici firmasına güvendiğiniz ve üzerinde güvenlik açıklamaları bulunanları tercih edin.
 • Oyuncakları oluşturan parçalar veya bölümleri çocuğun yaşına uygun olarak tehlike içermeyecek nitelikte, kalitede veya güvenlikte olmalıdır. Örneğin bir bebek veya ilk yaşlarındaki bir çocuk küçük parçalardan oluşan ve yutabileceği veya ağzına sokabileceği oyuncaklar ile oynamamalıdır. Oyuncakların bebeğe veya çocuklara zarar vermeyecek yuvarlak, sivri ve keskin olmayan parçalardan oluşmasına özen gösterin.
 • Oyuncakların zehirsiz boya malzemeleri ile boyanmış olanlarını tercih edin.
 • Bebek yataklarına asılan oyuncaklara çok özen göstermeli ve oyuncakları bebeğin uzanamayacağı şekilde monte etmeli.

Hangi oyuncaklar okul öncesi çocuğuna uygundur?

Küçük trenler, el arabaları, bebek pusetleri, alışveriş arabaları gibi itme, çekme oyuncakları, üç tekerli bisiklet, direksiyon mekanizması olan, ayrıntılar içeren, gerçekçi vasıtalar, akülü arabalar, beş yaştan itibaren destek tekerleri olan iki tekerli bisiklet, park oyuncakları, her ebatta top, kızak, hafif malzemeden frizbi, sivri uçlu olmayan manyetik dart, yüzme malzemeleri, irili ufaklı tahta bloklar, birbirine geçmeli bloklar, legolar, boncuk dizme, basit dokumalar, renk, şekil ve resme göre eşleştirme oyuncakları, basit sayma oyuncakları, coğrafya kavramlarını içeren oyunlar, mekanik gereçleri veya doğal nesneleri kurabileceği basit model oyuncakları, düğme ilikleme, bağcık bağlama oyuncakları, iri plastik iğneli basit dikiş setleri, kum ve su oyuncakları, saçlı, gözü, ağzı hareket eden, ayrıntılı ve gerçekçi oyuncak bebekler, düğmeler, giysiler gibi aksesuarları olan tüylü oyuncaklar, ünlü karakterlerin gerçekçi görünümlü figürleri, koleksiyon setleri, gerçekçi, ayrıntılı kuklalar, kostümler, gerçekçi ayrıntılara sahip ekipmanlar.

Çocuklar 5 yaşında bunların gerçekten çalışmasını isterler. Oyuncak telefon, fotoğraf makinesi, doktor setleri, askeri kostümler ve oyuncaklar, garaj, çiftlik, havaalanı, uzay gibi çeşitli ve gerçeğine uygun oyun sahneleri, birkaç odası, aksesuarları, mobilyaları olan bebek evleri, her boy ve şekilde arabalar, her türlü ritim enstrümanı, üflemeli enstrümanlar, piyano, çeşitli boya kalemleri, resim kâğıtları, yuvarlak uçlu makas, yapıştırıcı, radyo, kaset veya cd çalar, basit video oyunları vs…

Özel Yıldızlarım Anaokulu
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi

Kaynakça:
Yavuzer Haluk, Çocuk Psikolojisi, Remzi Kitabevi, 1999
Yale Üniversitesi Çocuk Araştırma Merkezi, Çocuğunuzu Anlama Rehberi, Beyaz Balina, 2002

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*